Blackstock Agricultural Society
blackstock fair
hay-bales-in-field-after-bailing-1280x640.jpg

Vegetables & Crops

Vegetables & Field Crops

Here is a complete list of all the areas available for Vegetables, Grains and Grasses and Field Crop classes. Click the link below for a complete copy of only this section of the Fair Book. 

Grains and Grasses- Class G

Chair-    Donald Fisher     (289) 356-6707

All entries to be in to Secretary by Saturday August 17. All exhibits must be in the Arena before 11:30 a.m. Friday August 23rd. Only one entry per family will be allowed. All exhibits must be the present year’s crop except grain soybeans.

1.       Soft Red Winter Wheat, named, 2019, approx. 4 litres             10.  9.  8.  7.

2.        Hard Red Winter Wheat, named, 2019, approx. 4 litres          10.  9.  8.  7.

3.       Soft White Wheat, named, 2019, approx. 4 litres                        10.  9.  8.  7.

4.        Oats, named, 2019, approx. 4 litres                                                 10.  9.  8.  7.

5.        Grain Soybeans, named, 2018, approx. 4 litres                           10.  9.  8.  7.

6.       Sheaf ensilage corn, named, 10 stalks,                                             7.  6.  5.  4.

7.       10 cobs of Grain Corn, named                                                           12. 10. 8. 6.

8.       Baled Hay, first cutting, 10” slice or equivalent                            12. 10. 8. 6.
Sponsored by  Bob Swain

9.       Baled Hay, second cutting, 10” slice or equivalent                      12. 10. 8. 6.

10.   Haylage                                                                                                        12. 10. 8. 6.

11.   Whole plant soybean, named, specify row width, 10                 7.  6.  5.  4.

Grain classes sponsored by Pioneer Hi-Bred Ltd. & Port Perry Seeds (Jim Roefs)

Vegetables- Class V


Sponsored by
Linton’s Farm Market

Chair-    Helen Coates (905) 985-3985      

All entries to be in to Secretary by Saturday August 17.  All exhibits must be in the Arena before 11:30 a.m. Friday August 23rd. Vegetables MUST be on paper plates unless otherwise specified. Tags must be securely fastened. Exhibits may be picked up Saturday August 24 at 4:30 p.m.

Prizes-  1st-$4   2nd-$3   3rd-$2   

1.       5 Potatoes, white, named

2.       5 Potatoes, any other colour, named

3.       2 Zucchini, maximum 12” long, stem on

4.       2 Squash, not summer squash, stem on

5.       6 Carrots, 1” tops

6.       6 Onions, Dutch set, not skinned

7.       4 Spanish Onions, not skinned

8.       3 Sweet Peppers, any colour, stems on

9.       6 Green beans

10.   6 Beans, any other colour

11.   6 Beets, round

12.   6 Beets, cylindrical

13.   6 Pickling cucumbers

14.   3 Slicing cucumbers

15.   4 Green tomatoes, min 2 ¼ “diameter, stems on

16.   4 Red tomatoes, not plum, min 2 ¼ “diameter, stems on

17.   4 Plum tomatoes, stems on

18.   4 Ripe tomatoes, max 2 ¼ “diameter, stems on, any colour

19.   3 Garlic, 1” top, roots trimmed

20.   1 Oddly Shaped Vegetable

21.   Heirloom vegetable, named

Most Points in Classes V1-21, $25

sponsored by Cows and Cranio Farms,  Peter and Elizabeth Peeters

Junior Vegetables- Class JV


Sponsored by
Murray Hill Farm
Open to children age pre-school to Grade 8. Tags must be securely fastened.

Prizes-  1st-$3   2nd-$2   3rd-$1.50    4th-$1    5th--.75

1.       6 Beans, any colour

2.       3 Carrots, 1” top

3.       3 Cherry tomatoes

4.       3 Peppers, any colour

5.       1 Zucchini, 6”-12” long

6.       Longest bean

7.       Longest Zucchini

8.       Longest carrot

9.       Longest tomato

10.   Decorated vegetable using natural materials

11.   Oddest shaped vegetable  

NEW! Sunflower Growing Contest

Open to elementary school students and younger.  Entries to be at Kids’ World by 11 a.m. Fair Day.  Please have tag with name and class attached.  All children entering a sunflower will receive a treat.

Class 1                   Tallest sunflower

Class 2                   Biggest head/flower

Class 3                   Smallest head/flower

Prizes will be awarded by 3 p.m.